facebookinstagramlinkedinsearchshare

Jak powstała pizza?

by Robin Food 03/02/2020 Bez kategorii

Już wkrótce międzynarodowy dzień pizzy, dlatego przyjrzeliśmy się temu daniu i postanowiliśmy sprawdzić skąd właściwie wzięła się ta najpopularniejsza włoska potrawa.

Pizza to danie na punkcie którego oszalał cały świat. Kochają ją wszyscy. A jeśli nie, to nie należy im ufać! Odkryliśmy jednak, że pizza nie pochodzi prosto z Włoch! Wiedzieliście o tym?

Pierwsze wersja pizzy powstała w...

Grecji! Był to wtedy placek z mąki i wody, wypiekany w wysokiej temperaturze w piecu. Jedzono go z oliwkami, serami i oliwą. Dopiero, gdy Cesarstwo Rzymskie podbiło ten rejon świata, a ówcześni Włosi spróbowali tego prostego, jednak niezwykle smacznego połączenia - oszaleli na jego punkcie. Co więcej. Ulepszyli je!

Pizza którą znasz dziś...

To włoska wersja pizzy greckiej. To właśnie we Włoszech dodano do pizzy sos pomidorowy i zupełnie odmieniono jej smak. Starożytny przepis różnił się oczywiście od ówczesnego, jednak baza pozostała podobna. Pizza jaką znamy dziś powstała w 1889 roku w Neapolu, na cześć królowej Małgorzaty i nazwano ją... Margharitą. Na cześć ówczesnej królowej i w barwach włoskiej flagi: czerwonym, białym i zielonym

Pizza we wszystkich wariacjach!

Od tamtego czasu narodziły się przeróżne wariacje tej pizz z dodatkami. Teraz posiada wiele stylów i odmian. Od pizzy tradycyjnie neapolitańską po amerykański deep dish. Niezależnie jednak, jaką lubisz najbardziej - musisz przyznać, że pizza potrafi skraść podniebienie!

Można więc uznać, że pizza jest potrawą typowo włoską, jednak z korzeniami sięgającymi Starożytnej Grecji. Wiedzieliście o tym?