facebookinstagramlinkedinsearchshare

#GastroTrends 2020!

Obrazek ilustrujący trendy w gastronomii
by Robin Food 20/01/2020 AplikacjaRestauracje

Czy rok 2020 będzie rokiem gastro?

Nowy rok to nowe postanowienia i bardzo często: nowe trendy! Jak będzie wyglądał rynek gastronomiczny w 2020 roku? Na co zwrócić uwagę, by nie zostać w tyle i wejść w nowy rok z apetytem na nowe wyzwania? Podpowiadamy, czego Polacy będą szukać na talerzach w 2020 roku!

Informacje na jeden kęs:

Główne trendy w 2020 roku będą związane w dużej mierze z ekologią, trendem wegańskim i wegetariańskim. Wzrośnie także zainteresowanie kuchnią japońską. Warto przywiązać większą wagę do prezentacji dań i uważać na spadek wizyt w lokalach związany z usługami delivery oraz rosnącymi aspiracjami Polaków do gotowania w domu.

Piękno na talerzu

Kulinarna świadomość Polaków stale rośnie. A za tym podąża także wzrost wymagań. Polacy chcą od restauracji coraz więcej także w kwestii wyglądu serwowanych potraw. Nie można już po prostu położyć jedzenia na talerz. Trzeba zadbać o same naczynia, na których podajemy jedzenie i kompozycję całego dania. Na popularności zyskują naczynia szkliwione, gliniane, o nieregularnych kształtach i ciekawych kolorach. Sama prezentacja potrawy zależy od profilu restauracji i finezji szefa kuchni, jednak dobra rada brzmi: pamiętaj by ozdabiając swoje danie ozdoby były w pełni jadalne i komponowały się ze smakiem dania.

Kuchnia roślinna wciąż w natarciu

Eksperci prognozują, że kuchnia roślinna nie tylko nie straci na popularności, lecz zyska jeszcze więcej zwolenników. Popularnym trendem będzie fleksitarianizm, który polega na ograniczeniu spożycia mięsa, jednak nie zakłada jego eliminowania z diety. Dodatkowo, fleksitarianie zwracają uwagę na pochodzenie mięsa, zrównoważony rozwój. Warto zatem, nawet jeśli nie jest się miejscem typowo wegańskim lub wegetariańskim, uwzględnić w menu na 2020 rok więcej pozycji roślinnych. Można to połączyć także z innym trendem - konopii siewnych, które coraz śmielej używane są w branży gastronomicznej. Ich obecność w sałatkach, koktajlach czy smoothie może pomóc w 2020 roku.

Polacy w restauracyjnym odwrocie

Eksperci wskazują, że coraz więcej Polaków gotuje w domu lub zamawia jedzenie online. To powoduje spadek klientów w restauracjach. Zamówienia online są co prawda sposobem na zwiększenie obrotów, jednak nic nie daje tyle satysfakcji, co tętniący życiem lokal. Przypomnij sobie, jaką ekscytację czujesz, kiedy sala jest pełna zadowolonych gości. A Ci goście sprowadzą kolejnych i kolejnych. Każda, nawet najlepsza restauracja miewa problemy z wypełnieniem lokalu, szczególnie w mniej popularnych godzinach. Warto wtedy zaoferować im atrakcyjną ofertę i znaleźć sposób na wypełnienie lokalu. Zwróć uwagę na aplikację RobinFood, dzięki której dotrzesz do klientów elastycznych czasowo i zaoferujesz im wygodny sposób płatności i odkrycia swojej restauracji. Zgodzisz się chyba, że zwiększenie ruchu w lokalu pomoże Ci lepiej przygotować się na ewentualną zmianę trendów rynkowych? To do dzieła!

Nie wyrzucaj, czyli - zero waste

Duża część trendów na 2020 rok kręci się wokół ochrony środowiska. Wiemy, że tak naprawdę w restauracjach trend zero waste funkcjonuje od dawna. Wyrzucanie jest po prostu nieopłacalne. Dlatego zastanów się, jak dodatkowo podkreślić, że Twoja restauracja nie marnuje produktów. Komunikuj to w social mediach, oznacz w menu lub przygotuj specjalne eko-potrawy. Przygotuj specjalną potrawę z tzw. "resztek". Możesz też, tuż przed zamknięciem, zaoferować atrakcyjną zniżkę, by ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia? Polecamy do tego aplikację RobinFood.  :)

Pogłębiaj wiedzę z kuchni japońskiej

Polacy swojego czasu pokochali sushi. Teraz w naszych miskach króluje ramen. Eksperci wskazują, że ze względu na ważne wydarzenie sportowe - Olimpiadę w Tokio, zainteresowanie kulturą, a w szczególności - kuchnią japońską, dodatkowo wzrośnie. Na pewno zyskają na tym lokale typu sushi lub ramen, jednak kuchnia japońska ma jeszcze wiele do zaoferowania. Warto poznać Takoyaki - kulki z ciasta omletowego z nadzieniem, które są jednym z najpopularniejszych street food w Japonii. Czy inne dania o orientalnych nazwach:  Yakitori, Oden, Yakisoba, Bento, czy desery Doren.

Nie trzeba oczywiście zmieniać profilu swojego lokalu, lecz może warto zainspirować się smakami Japonii i przemycić je do swoich dań?

Poznaj lepiej owoc drzewa chlebowego

Jackfruit, czyli inaczej chlebowiec lub owoc drzewa chlebowego. To kolejny przykład produktu zyskującego na popularności ze względu na trend związany z kuchnią roślinną. Jackfruit to dobre źródło żelaza, wapnia i witaminy B, dzięki czemu może być świetnym zamiennikiem mięsa. Pomyśl o nim, kiedy będziesz wprowadzać do menu pozycje roślinne. Może pomóc Ci zjednać sobie rzeszę "zielonych klientów" czy osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Dodatkowo, brzmi egzotycznie i przyciąga uwagę. Praktycznie klasyką jest już szarpany chlebowiec bbq w bułce.

Teraz Ty i Twoja restauracja jesteście w pełni gotowi na 2020! Jest jeszcze wcześnie, więc na pewno zdążycie jeszcze się zainspirować czy wprowadzić zmiany w swojej restauracji. Powodzenia!

restauracje (1) robinfood (1) trendy (1)